Hayat Hikayesi

Ömer Faruk Yavaşçay

Ömer Faruk Yavaşçay (16 Mayıs 1998) Araştırmacı Arkeolog, Tarihi Eser Koruyucusu ve Tarihi Eser Fotoğrafçısı‘dır. Çalışmalarını ‘Eşsiz Mirasımızın Muhafızı‘ ismi altında yapmaktadır. Başta Ayasofya Camii ve İstanbul’un Orta Nokta’sındaki tahribatlar olmak üzere birçok konunun gündeme gelmesini sağlamıştır. Sadece 2022 yılında gündeme getirmiş olduğu konuların yerli ve yabancı basında 400’den fazla kez haberi yapılmıştır. Bu haberlere web sitesinden (omerfarukyavascay.com) [1] ve Google üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ayasofya Camii’ndeki yapılan tahribatları ortaya çıkardığı, fotoğrafladığı ve dünya gündemine getirmiş olduğundan dolayı Boğaziçi üniversitesinin doktora öğrencisi Violante Torre’nin şu anda yazmakta olduğu ‘Ayasofya ile ilişkili olan insanlar’ doktora tezine konu oldu.

Ömer Faruk Yavaşçay’ın gündeme getirme çalışmalarından sonra olumlu yönde değişim geçilen tarihi eserlerimiz oldu.

1-Ayasofya Camii’nin su haznesi restore edildi.

2-Ayasofya Camii’nin bir kapısı’nın bir parçası eksikti, o tamamlandı.

3-Ayasofya Camii’ne valiz ile girilebiliyordu artık izin verilmiyor.

4-Ayasofya Camii’nin birçok duvarı artık kırılmaz cam korunuyor.

5-Ayasofya, cami olduktan sonra x-ray cihazları kalkmıştı ve tüm bu olaylar gündeme geldikten sonra tekrar kondu

6-Arapzade Abdurrahman Çeşmesi’nin önüne ve içine ev eşyaları konuyordu gündeme getirdikten sonra kaldırıldı.

7-Gündeme getirdikten sonra Tarihi Kazlıçeşme Hamamı temizlendi ve satın alınması için çalışmalar yapılacağı söylendi.

8-Çemberlitaş’ın hemen önündeki reklam panosu kaldırıldı.

9- Bostancıbaşı Ali Ağa Camii çeşmesinin restore edileceğine dair hem İBB den hem Fatih Belediyesi’nden söz verdi ama henüz bir çalışma olmadı.

10-İstanbul surlarının 6.kulesinin restore edileceğine dair söz verildi.

Kişisel yaşamı ve Hayatı

16 Mayıs 1998 günü Erzurum ili Çat ilçesinde bulunan ve ilçe ile aynı isme sahip olan Çat devlet hastanesinde dünyaya gelmiştir.Anasınıfından başlayıp 8.sınıfın sonuna kadar hiç ayrılmadan toplam 9 senesini Vali Cahit Bayar İlköğretim Okulun da okumuştur.Lise 1 yani 9.sınıfı Yalova Fatih Sultan Mehmet Anadolu Lisesinde okumuştur.10.sınıf da tekrardan İstanbul’a geri dönüş yaparak lise son sınıfa kadar üç sene boyunca Bağcılar Gazi Kız Meslek lisesinde okumuştur.2016 yılında girmiş olduğu üniversite sınavında Mersin Üniversitesi Arkeoloji bölümünü kazanmıştır.2020 yılında Mersin Üniversitesi Arkeoloji bölümünden mezun olmuştur.2020 yılında girmiş olduğu üniversite sınavında ise İstanbul Arel üniversitesi Turist rehberliği bölümünü kazanmıştır.2022 yılında İstanbul Arel üniversitesi Turist rehberliği bölümünden mezun olmuştur.

2023 yılı Ocak ayında İstanbul Üniversitesi Müze yönetimi Yüksek lisans sınavını kazanmasına rağmen askerlik şubesi tescil hakkının dolduğunu söyleyip yüksek lisans yapmasına izin vermemiştir.

24 Nisan 2022 tarihinde Ayasofya Camii’ndeki çekmiş olduğu Su haznesi fotoğrafı onun için dönüm noktası olmuştur. Bir gün Gülhane parkında vakit geçildikten sonra Ayasofya camii’ni ziyaret etmişti.O sırada gözüne bir ayrıntı çarptı, İnsanlar tarihi su haznesinin kapağını kılıp içine ayakkabını koymuşlardı, bu durum kendisini çok rahatsız etmişti hemen fotoğrafını çekip twitter’dan duruma isyan etti ama herhangi bir şey olmamıştı ta ki 9 Mayıs’a kadar o gün uyandığında onlarca yerli ve yabancı basın çektiği fotoğrafı; mesleğini ve ismini kullanarak haberini yapmıştı. Hayatı o günden sonra tamamen değişmiştir. O artık tarihi eserlerinin koruyucusudur.

Eşsiz Mirasımızın Muhafızlığı ismini verdiği bir hareket ile kötü durumda olan tarihi eserleri gündeme getirmeye ve insanların tarihi eserlere karşı daha dikkatli olması için toplumsal bir oluşturmak için çalışmalar yapmaktadır.

Bugüne kadar başta Ayasofya camii ve İstanbul’un Orta Noktası olmak üzere birçok kötü durumda olan tarihi eseri gündeme getirmiştir.

Gündeme getirmiş olduğu konuların, yerli ve yabancı basında yüzlerce haberini bulabilirsiniz. Çalışmalarına,pojelerine ve haberlerine web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. [1]

Ayasofya Camii’ndeki çoğu tahribatı tespit etmesinden dolayı Lozan ve Boğaziçi üniversitesi öğrencisi Violante Torre’nin Doktora tezine konu olan kişilerden biridir.

Eşsiz Mirasımızın Muhafızı

Araştırmacı Arkeolog ve Tarihi Eser Fotoğrafçısı Ömer Faruk Yavaşçay tarafından ritüellere geçirilmiş bir meslektir. Kendisi bu mesleğin ilk temsilcisidir. Mesleğin adı ‘Eşsiz Mirasın Muhafızlığı’ dır. Mesleği yapan kişilere ise ‘Eşsiz Mirasın Muhafızı’ denir.

Bu mesleğin asıl amacı; Tarihi eserlerin korunması,kayıt altına alınması,gündeme getirilmesi,tarihi eserlere dikkat çekme ve toplumsal bilinç oluşturmaktır.

Bu mesleği yapan kişinin belirli bir çalışma şekli olmalıdır.

-ilk başta tarihi eserler hakkında araştırmalar yapmalı

-ikinci olarak bulunduğu konuma gidip ne durumda olduklarının

fotoğraflamasını yapmalı.

-üçüncü olarak eve yada ofise gelip, eserleri hangi günde çektiyse bilgisayar başında

dosyalama çalışması yapmalı. Böylelikle eserleri kayıt altına almış olacak.

-Dördüncü olarak bakımsız durumda olan eserler için gündeme gelmesi için Twitter’a yazılar

hazırlamalı.

-Beşinci olarak hazırladığı yazılar ile birlikte Twitter dan eserin ne durumda olduğunu paylaşmalı.

-Altıncı olarak ise bakımsız durumdaki eserler ile ilgili gazeteciler ile iletişime geçmeli.

-Yedinci olarak gazetecilere konunun önemini anlatmalı.

-Sekizinci olarak Bakımsız durumdaki eserimizin Tv haberini yaptırmaya

çalışmalı. Böylelikle tüm insanlarımıza eserimizin ne durumda olduğunu

göstermiş olacak.

-Dokuzuncu olarak bu sekiz maddedeki çalışmaları toparlayıp web sitesine

yüklemeli. Böylelikle vatandaşlarımızın, yaptığı çalışmalara

web sitesi üzerinden her zaman ulaşmalarını sağlamış olacak.

-Tüm bu çalışmaları sayesinde hem eserlerimizin ne halde olduğu gözler

önüne serilmiş olacak hem de toplumsal bir bilinç oluşacak.


Kendisi bu mesleğin çatısı altında birçok konuyu gündeme getirmiştir. Gündeme getirmiş olduğu konuların yerli ve yabancı basında yüzlerce kez haberi yapılmıştır. Bu haberin tümüne web sitesi ve google üzerinden ulaşabilirsiniz .

Eşsiz Mirasımızın Muhafızlığı mesleğini, başta Arkeologlar, Sanat Tarihçileri, Mimarlar, Gazeteciler olmak üzere; tarihi eserleri seven,koruyan herkes yapabilir.